Nenavadna epidemija: dramatično svetovno naraščanje števila primerov kratkovidnosti (in posledično nošenja očal za na daleč)

Pridobite celovit vpogled v to, kako ta moderni življenjski slog vpliva na naše oči in kaj lahko storimo za ohranjanje vida

V sodobnem svetu, ki se vse bolj zapira med štiri stene, za zaslone računalnikov in v naročje knjig, se soočamo z globalnim porastom kratkovidnosti, stanja, ki od nas zahteva nošenje očal za jasen vid na daljavo. Ta pojav ni le odraz našega časa, temveč tudi resen poziv k ukrepanju.

V tem članku bomo zato raziskali temeljne vzroke za naraščajoče število primerov miopije (kratkovidnosti), se poglobili v potencialne negativne posledice, ki jih prinaša, in razkrili, kako pravilno izbrana očala lahko ne samo izboljšajo naš vid, temveč tudi omejijo ali celo preprečijo poslabšanje našega očesnega zdravja.

Pa smo tam, kjer ni muh – pojav vse večje kratkovidnosti (slabega vida na daleč) ni več omejen le na države z visoko stopnjo akademskega razvoja, kot so Singapur, Kitajska in Južna Koreja, ampak postaja vse bolj prisoten tudi v Sloveniji, kjer se tako mladi kot odrasli soočamo s podobnimi izzivi.

Vpliv sodobnega življenjskega sloga na naš vid

Dolge ure preživete v šoli ali na delovnem mestu, nato pa doma pred ekrani, močno vplivajo na naše oči.

Ko govorimo o kratkovidnosti, govorimo o situaciji, kjer je očesno zrklo raztegnjeno do te mere, da se slika, ki jo vidimo, osredotoči pred mrežnico, kar povzroča zamegljen vid na daljavo.

Začetek te težave se pogosto pojavi v otroštvu ali najstniških letih, napreduje pa lahko vse do srednjih dvajsetih let, ko se oko popolnoma razvije.

Zanimivo je, da so znanstveniki dalj časa verjeli, da je kratkovidnost predvsem posledica genetike. Vendar pa hitro naraščajoče število primerov po vsem svetu kaže, da je za to epidemijo v veliki meri odgovoren naš življenjski slog.

V času digitalne dobe, kjer je uporaba naprav z zasloni postala neizogibna, moramo razumeti, kako lahko uravnavamo svojo izpostavljenost umetni svetlobi in hkrati izkoristimo koristi naravne svetlobe za naše oči.

Uvedba “digitalnega detoksa” – obdobja, med katerim zmanjšamo uporabo elektronskih naprav, in spodbujamo aktivnosti na prostem – nam lahko služi kot preventivni ukrep za ohranjanje zdravja oči.

V tej luči pa se pojavi še en pomemben dejavnik, ki v sodobnem življenju pogosto ostaja spregledan.

Velik problem je pomanjkanje naravne svetlobe

Ob preučevanju dolgotrajnih učinkov preživljanja časa pred zasloni in genetskih predispozicij za razvoj kratkovidnosti, ne moremo mimo vpliva, ki ga ima naravna svetloba – ali bolje rečeno, njena odsotnost – na naše oči.

S pomanjkanjem naravne svetlobe naša telesa izgubijo pomembno komponento, ki je bistvena ne le za naš bioritem, ampak tudi za ohranjanje zdravja oči.

Nedavne študije kažejo, da lahko naravna svetloba igra ključno vlogo pri preprečevanju razvoja kratkovidnosti.

Raziskave so pokazale, da svetloba spodbuja sproščanje dopamina v očesu, kar pomaga uravnavati pravilno rast očesnega zrkla.

Ta odkritja odpirajo nova vrata k preventivnim ukrepom kot je denimo preživljanje več časa na prostem, saj je tam intenziteta svetlobe veliko večja kot v zaprtih prostorih.

Pomembno pa je, da se zavedamo, da kratkovidnost ni le neugodje ali začasna težava…

Kratkovidnost lahko vodi do resnejših očesnih stanj v prihodnosti, kot so odstop mrežnice, glavkom in katarakta.

To pomeni, da lahko neobvladana kratkovidnost postopoma oslabi strukturo in funkcijo vaših oči, kar lahko povzroči izgubo vida ali celo trajno slepoto, če se ta stanja ne odkrijejo in zdravijo pravočasno.

Zato je izjemnega pomena, da ukrepamo preventivno in da kratkovidnost obravnavamo resno…

  1. Izvajanje rednih pregledov pri očesnem strokovnjaku je pomemben korak pri zgodnjem odkrivanju in obvladovanju kratkovidnosti.
  2. Pomembno je tudi prepoznanje simptomov slabšanja vida kot so namrščenje, težave pri gledanju v daljavo ter pogosto drgnjenje oči.
  3. Prav tako je bistveno spodbujanje zdravega življenjskega sloga. Ta med drugim vključuje uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini in minerali za zdravje oči, kot so omega-3 maščobne kisline, lutein in zeaksantin.

Ohranjanje zdravja oči namreč ni le vprašanje jasnejšega vida danes, temveč tudi priložnost za dolgoročno izboljšanje svojega očesnega zdravja in zmanjšanje tveganja za razvoj (in posledice) kratkovidnosti.

Kljub temu mnogi med nami že “trpimo” zaradi tega stanja

V svetu, kjer se soočamo z naraščajočimi izzivi za naš vid, postaja pravilna oskrba naših oči pravzaprav nujna.

Tukaj v ospredje pridejo očala – ta niso le sredstvo za obvladovanja kratkovidnosti, ampak ključni instrument za zaščito in ohranjanje zdravja naših oči.

Ne gre namreč le za naš izgled in udobje pri gledanju (ter najrazličnejših opravilih), temveč tudi za preprečevanje nadaljnjega poslabšanja vida in morebitnih resnejših posledic.

Poleg tega lahko nepravilno ali neredno nošenje očal prispeva k tveganju za nezgode pri vožnji, zlasti ponoči ali v slabih vremenskih razmerah, ko je jasen vid še posebej pomemben.

A na očala nam ni treba gledati kot na “nujno zlo”, ampak kot na priložnost za izboljšanje našega vida in kakovosti življenja.

Z rednim preverjanjem vida in prilagoditvijo očal lahko namreč zagotovimo, da naš vid ostane karseda jasen in oster – ne glede na naše življenjske okoliščine ali starost.

Vsaki dve leti se je pomembno odpraviti na merjenje dioptrije, da preverite, ali se je pri vas že pojavila kratkovidnost ali (v kolikor dioptrijo že imate) so vaša očala še ustrezna.

Idealno priložnost imate, da se obrnete na Optiko Oftalmos, kjer to merjenje dioptrije opravite brezplačno in nezavezujoče za nakup.

Na merjenje dioptrije v eni od treh poslovalnic Optike Oftalmos (v Celju, Rogaški Slatini ali na Ptuju) se lahko naročite preko spodnjega obrazca.

"*" indicates required fields

Vnesite svoje ime in priimek*
*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Copyright 2024, Optika Oftalmos